Karabük’te Kültür ve Turizm Gelişmeleri

AK Parti Karabük Milletvekili Cem Şahin, Karabük’te 2024 yılında kültür ve turizm açısından önemli gelişmelerin yaşanacağını, ören yeri, müze ve yeni bir master plana kavuşacaklarını söyledi.

Eskipazar ilçesindeki Hadrianopolis Antik Kenti’nde kazıların sürdüğünü belirten Şahin, Hadrianopolis’de önemli keşiflerin elde edildiğini ifade etti. Hadrianopolis’in çok önemli bir yerleşim yeri olduğunu aktaran Şahin, “Bu alanı turizme kazandırmak için çalışıyoruz. Biliyorsunuz bu bölgenin ören yeri olması için Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuru yapıldı. Bunun gerçekleşmesi için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Bunlardan biriside karşılama merkezi. Karşılama merkezi inşaatına başlandı, hızla devam ediyor. Bu merkezde, 10 otobüsün park edebileceği bir otopark, kafeterya, hediyelik eşya satacak iş yerleri, ücretsiz rehberlerin bulunacağı alan ve turistlerin ihtiyaçlarını giderebileceği sosyal alanlar yer alacak. Karşılama merkezi 2024 yılının ilk çeyreğinde bitecek. Merkez hizmete alındığında ören yeri olması için önümüzde hiç bir engel kalmıyor. Ören yeri ilanı da yıl içinde verilecek. Hadrianopolis, ören yeri ilanının ardından ilimize gelen turist sayısını ve gelirini büyük oranda arttıracak” dedi.

Safranbolu Müze Müdürlüğü

Önemli bir çalışmanın da müze olduğunun altını çizen Şahin, “İlimizdeki büyük bir eksiklikte müzenin olmamasıydı. İlimizin sınırları içinden elde edilen tarihi eserler maalesef başka şehirlerde sergileniyordu. Bunun önüne geçmek için başlatılan çalışmalar sonuç verdi. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un onayı ile Safranbolu Müze Müdürlüğü adı altında müzemiz kuruldu. Hükümet Konağında müzemiz oluşturulacak. Teşhir-tanzim ihalesi yapılacak. İhalenin ardından personel ataması gerçekleştirilecek. İlimize ait ne kadar tarihi eser varsa burada sergilenecek. Yani 2024 yılı içinde müzemizde hizmete açılmış olacak” diye konuştu.

Turizm master planı

Turizm master planı hazırlandığından da bahseden Şahin, şunları kaydetti:

“İlimizin her köşesi bir turizm cenneti. Her ilçemizin kendisine ait özelliği var. Hem ülkemizde, hem de dünyada bu özellikleri ile öne çıkıyorlar. Safranbolu’muz tarihi yapıları ile UNESCO Dünya Miras Listesi’nde. Yenice ormanları, biyolojik çeşitlilik ve barındırdığı yaban hayat ile dünyanın sayılı ormanları arasında yer alıyor. Eskipazar’daki antik kentimiz mozaikleri ile öne çıkıyor. Ovacık ilçemizde ki kaya mezarları bir çok yerde yok. Eflani, bölgemizin en eski yerleşim yerlerinden, bir dönemde başkentlik yapmış. Bir çok tarihi esere sahip. Gölleri ile doğa turizmine göz kırpıyor. Kısacası yeni bir Master plan ile kültür ve turizmimizi geliştireceğiz.” – KARABÜK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x