Yıllarca gizemini kimse çözemiyordu… Kan kırmızı fışkıran şelalenin gizemi sonunda çözüldü

Dünyanın güney kutbundaki Antarktika’da kan kırmızı akan şelaleler görenleri hayrete düşürüyor. Kırmızı şekilde akan şelalenin gizemi yıllar boyunca araştırıldı. İlk olarak 1911 yılında keşfedilen şelale, turistik cazibe merkezi olarak merak uyandırmasının yanında ulaşımdaki elverişsizlikleri nedeniyle sıklıkla ziyaret edilemiyor.

Antarktika’nın Taylor Buzulu’nda yer alan Kan Şelalesi, dünyanın en ilginç yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Devamlı bir akış halinde olan bu şelale kırmızı suyunu Bonney Gölü’ne karıştırıyor. Bilim insanları kutupların beyazlığının tam ortasında bulunan bu kırmızı suya yönelik olarak araştırma yaptı. Uzun yıllar boyunca suyun kırmızı renginin kırmızı yosun adı verilen bir deniz canlısı olduğuna inanıldı. Ancak elektromanyetik alıcılar vasıtasıyla Kan Şelalesi üzerinde yapılan taramalar, şelalenin altında çok daha büyük bir yeraltı su kaynağı bulunduğunu ortaya çıkardı.

SUYUN RENGİ BOYANIYOR

Bunun nedeni, vadide, ışığa veya oksijene çok az erişimi olan, tuzağa düşmüş bir gölde, yüksek demir içeriğine sahip tuzlu su bulunmasıdır. Akış havadaki oksijenle temas ettiğinde paslanır ve yavaş yavaş suyun rengini boyar. Bu durumun ise bölgenin ikliminden kaynaklandığı ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir