Yazar Yonca Sencar, Şahmaran dizisi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu: Kitabımdaki ana tema kullanıldı

Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz’i buluşturan Netflix yapımı Şahmaran dizisi bu kez farklı bir konuyla gündemde. Yazar Yonca Sencar, “Şahmaran” dizisinin hikâyesinin 2016 yılında yazdığı 239 sayfalık “Şahmeran İntikam” kitabından alındığını iddia etti. Sencar, avukatı Naim Karakaya aracılığıyla senarist Pınar Bulut, yapımcı şirket yetkilileri ve yayıncı Netflix yetkilileri aleyhinde Fikir ve Sanat Eserleri Kanununu ihlal suçlamasıyla suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

KONUSUNDAN BAHSETTİ

Yazar Yonca Sencar, kitabında ailesini kaybettikten sonra sürgün bir hayat yaşayan Evvie’nin uzun yolculuğunu Tarsus adında hep hayalini kurduğu küçük kasabada bitirdiğini ve burada sakin bir yaşam sürmeyi amaç edinmişken kendisini sırlarla dolu bir kabusun içinde bulduğunu belirtti ve devamında şu açıklamayı yaptı;

“2015’te yazarak 2016 yılında piyasaya sürdüğüm Şahmeran İntikam kitabımı iznim olmaksızın işlenerek Netflix’te yayınlanan Şahmaran isimli diziye uyarlandığını gördüm. İlk olarak dizinin fragmanını izlediğimde eserimde yarattığım ve kurgulamış olduğum fantastik yılan adam ve Kızıl Cadı karakterleri dikkatimi çekti. Konuyla ilgili yapımcı ve yayıncı kuruma ivedilikle bu tecavüzün sonlandırılmaları gerektiğini belirtmeme rağmen dizinin başka bir kitaptan uyarlandığı geri dönüşünü aldım.

“Bunun üzerine tarafıma yapımcı ve yayıncı şirket tarafından belirtilen Emine Buzkan’ın 2010’da çıkartmış olduğu ‘Şah-ı Mar’ isimli kitabın ilk baskısını bulup inceledim. Bu kitapla dizinin arasındaki benzerlikler sadece karakter isimleri ve Mar ırkı noktasında olduğunu gördüm. Bu noktada karakterler ve karakterlerin arka planında dizinin omurgasını oluşturan karakterlerin özellikleri işlenerek benim eserimden alıntılandığı anlaşılmaktadır.”

ALINTI YAPILAN KAYNAK BELİRTİLMİŞTİ

Öte yandan yapım şirketi dizinin, Emine Buzkan Kaynak’ın Şah-ı Mar isimli romanından esinlenildiği belirtilmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*