Yarışmacılar deve sırtında davullu zurnalı startın verileceği alana taşındı

– Yarışmacılar deve sırtında davullu zurnalı startın verileceği alana taşındı

MERSİN – Mersin’in Silifke İlçesinde Mersin Gençlik İl Spor Müdürlüğü ve Silifke Belediyesi tarafından Akkum Halk Plajı’nda düzenlenen Stand up paddle (Kürek sörfü yarışına) katılan yarışmacılar startının verileceği alana deve sırtında davul zurna eşliğinde taşındı.

Bu yıl ilki düzenlenen, yurt içi ve Yurt dışından katılan, Akkum Halk plajında düzenlenen Stand up paddle (Kürek sörfü yarışına) katılan yarışmacılar startının verileceği alana deve sırtında davul zurna eşliğinde taşındı.

Silifke’nin yine bir spor müsabakasına ev sahipliği yaptığını hatırlatan Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok, “Silifke’de ilk defa gerçekleştirilen su sporlarına ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutluyuz. Silifke yörük kültürü ile özdeşleşmiş bir ilçedir. Yörük kültüründe olmazsa olmazlarımızdan develerimizle ilçemizi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerimizi gezdirme olanağı sağlamaktayız. Bugün buraya yurtiçi ve yurt dışından gelen sporcularımızı deve üzerinde sahil turu yaptırıp, startın verileceği alana kadar getirdik. Silifke’nin kendine has davul ve klarneti eşliğinde, deve sırtında misafirlerimizi gezdirerek, yörük kültürünü ve ilçemizin tanıtımına katkı sağladık. Silifke sahilleri tüm spor müsabakalarına ev sahipliği yapacak kalitede kumu ve parkurları bulunmaktadır. Dünyanın kesintisiz en uzun sahillerinden biri Silifke sahilleridir. Emeği geçenlere teşekkür ederken, sporcularımıza yarışmalarda başarılar diliyorum” dedi.

“Bundan sonra ki yıllarda bu etkinliğimizi Uluslararası düzeye taşımayı amaçlıyoruz”

Mersin Gençlik ve İl Spor Müdürü Ökkeş Demir ise, “Mersin bir spor kenti. Spor kültürümüz var. Bunu daha ileriye taşıyacağız. Bugün toplamda yarışmalara 200 yarışmacı katıldı. Bunlardan 120’si erkek, 80’i kadın. Kadınlar sekizerli yarışmacı olup 10 grupta, erkekler ise 10’arlı yarışmacı olup, 12 grupta yarıştılar. Yarışma mesafesi 400 metre olup, her gurubun birincileri finalist oldular. Bundan sonra ki yıllarda bu etkinliğimizi Uluslararası düzeye taşımayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Yarışmacı Rus vatandaş Aleksandra Çilingir, ilk defa böyle bir olayla karşılaştığını belirterek, “Bugün Mersin’e yarışmalar için geldik. Çok heyecanlıyız. Bizi deve ve davul zurna ile karşıladılar. çok değişik bir açılış oldu. Çok eğlenceli bir yarışma oldu” dedi.

Yarışmacı Simge Toprak ise, “Bütün insanlara ev sahipliği yaptığımız için çok mutluyuz. İnsanlara bu tür kültürü tanıttığımız için çok mutlu olduk. İlk defa böyle bir açılışla karşılaştık” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x