Türkiye İş Bankası, EBRD ile 109 milyon dolarlık kredi sözleşmesi imzaladı

Türkiye İş Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Türkiye’de gerçekleşen depremlerden etkilenen bölgeye yönlendirilmek üzere 109 milyon ABD doları tutarında kredi sözleşmesi imzaladığını duyurdu.

Türkiye İş Bankası, 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’de meydana gelen depremlerden doğrudan etkilenen işletmeler ve bireylerin yanı sıra bölgedeki iyileştirme ve yeniden yapılandırma çalışmalarına katılan şirketlerin finansmanına destek olmak amacıyla Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından oluşturulan Türkiye Afet Müdahale Çerçevesi dahilinde, EBRD ile 109 milyon ABD doları tutarında kredi teminine yönelik sözleşmeye imza attı. Kredi ilk etapta deprem bölgesinde bulunan 11 ilde, depremden doğrudan etkilenen işletme ve bireylerin finansman ihtiyaçlarının giderilmesinde kullanılacağı belirtildi.

“BÖLGENİN FİNANSMAN İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASINA KATKI SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın, “Bu yılın başında meydana gelen ve hepimizi derinden üzen deprem felaketleri, etkili olduğu geniş alanda büyük maddi ve manevi yıkımlara yol açtı. Biz de bu süreçte ilk andan itibaren tüm imkanlarımızı seferber ederek, deprem bölgesinin gerek finansman gerekse diğer açılardan desteklenmesi ve yeniden yapılandırılması için çalışmaya başladık. Toplamda 10 milyar Türk lirası tutarında kapsayıcı bir destek paketi oluşturduk. Böyle dönemlerde, uluslararası finans kuruluşlarının da bu yöndeki çabaları desteklediğini görmek çok değerli ve önemli. Bankamızca EBRD ile imzalanan bu sözleşme, gerek EBRD’nin deprem bölgesinin yeniden kalkındırılmasına olan desteğini göstermesi gerekse İş Bankası ile olan güçlü ve uzun soluklu iş birliğini pekiştirmesi açısından önem taşıyor. Söz konusu yeni finansman ile afet bölgesinin finansman ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlamaya ve bölgeye destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“BU KAYNAKLAR, BÖLGENİN YENİDEN İNŞASI İÇİN HAYATİ ÖNEMDE”

Konuya ilişkin açıklamada bulunan EBRD Türkiye Başkan Vekili Arthur Poghosyan ise “Afet bölgesine odaklanan bu kaynaklar, bölgenin toparlanması ve yeniden inşası için hayati önem taşıyor. Köklü ortaklarımızdan İş Bankası’nın bu fonları ekonomik refahlarını yeniden inşa etmek için çalışan bölge nüfusuna verimli ve başarılı bir şekilde ulaştıracağına inancımız tam” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x