Piyasaların gözü Merkez Bankası’nın ‘Yatırımcı Günleri’nde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ABD’de ilk kez düzenleyeceği “Yatırım Günleri” toplantısı bugün gerçekleştirilecek.

ABD’li yatırımcıların talep ettiği toplantıya TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan katılım gösterecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek toplantılara online katılacak.

PİYASALARIN GÖZÜ TOPLANTIDAN GELECEK MESAJLARDA

Bugün gözler Merkez Bankası’nın, bu hafta New York’ta başlayacak olan “Yatırımcı Günleri” toplantılarına çevrildi.

FONLARIN BÜYÜKLÜĞÜ 50 TRİLYON DOLARI BULUYOR

Erkan ve TCMB yöneticileri burada, büyüklüğü 50 trilyon doları bulan dünyanın en büyük yatırım fonlarından 200’ü aşkın üst düzey temsilci ile bir araya gelecek.

Analistler, toplantıdan gelecek olası haber akışının yurt içinde varlık fiyatları üzerinde etkili olabileceğini kaydetti.

TOPLANTI KONULARI

Makroekonomi, para politikası, finansal piyasalar ve bankacılık gibi konularda sunumlar gerçekleştirilecek. Makroekonomi, para politikası, finansal piyasalar ve bankacılık gibi konularda ayrıntılı teknik sunumların yapılacağı toplantıda, geniş kapsamlı soru-cevap bölümleri de yer alacak.

DOLAR/TL, 29,9720

Dolar/TL, dün önceki kapanışının yüzde 0,2 üzerinde 29,9245’ten günü kapatmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 29,9720 seviyesinden işlem görüyor.

BIST 100 ENDEKSİ, 7.874,16 PUANDA

Yurt içinde dün alış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,78 değer kazancıyla 7.874,16 puandan tamamladı.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.910 ve 8.060 seviyelerinin direnç, 7.820 ve 7.750 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

PİYASALARIN GÜNDEMİ

Bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD’de enflasyon verilerinin yanı sıra haftalık işsizlik maaşı başvuruları verilerinin takip edileceğini belirtiliyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x