Piyasalar, Fed’in likidite tedbirlerini değerlendirirken altın 11 ayın zirvesine yakın

Investing.com – Pazartesi günü altın fiyatları, son 11 ayın en güçlü seviyelerinin hemen altında işlem görürken piyasalar, bankacılık krizi korkularının arttığı bir ortamda Fed ve diğer büyük merkez bankalarının acil likidite önlemlerinin etkisini değerlendirdi.

Fed, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve diğer bazı büyük merkez bankaları, son iki hafta içinde birkaç kredi kuruluşunun çöküşünden kaynaklanabilecek herhangi bir bulaşma ihtimalini engellemek için bankacılık sektöründe likiditeyi artırmaya yönelik yeni tedbirler açıkladı.

Bu hamle, UBS Group AG’nin (SIX:UBSG), zor durumdaki kredi kuruluşu Credit Suisse Group (NYSE:CS) AG’yi (SIX:CSGN), regülatörler tarafından kolaylaştırılan bir anlaşmayla devralmasından kısa bir süre sonra geldi.

Bankacılık sektöründe yaşanan ve ekonominin geri kalanına da sıçrama tehdidi taşıyan sıkıntılar, son haftalarda altına yönelik güvenli liman talebini destekleyerek sarı metali 2.000 dolara yaklaştırdı.

Fed’in likidite önlemlerini artırması, bankanın enflasyonu düşürmek için bir yıldır sürdürdüğü parasal sıkılaştırmayı da baltalıyor ve bu da muhtemelen altına olan talebi destekliyor.

Spot altın 1.976,62 dolar civarında değişmezken altın vadeli işlemleri %0,4 artışla 1.981,90 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da artan güvenli liman talebiyle geçen hafta %6 civarında değer kazandı.

ABD bankacılık krizine ilişkin korkular, özellikle Silicon Valley Bank’in çöküşünün ardından altına yönelik yoğun akışları teşvik etti. Aynı zamanda; banka artan faizlerin ekonomi üzerinde daha fazla baskı oluşturmasını engellemek için yarışırken yatırımcılar, önümüzdeki aylarda daha az şahin bir Fed’i fiyatlamaya başladı.

Bu hafta gözler, bankanın Çarşamba günü iki günlük toplantısının sonuçlarında olacak. Fed’in, faizleri 25 baz puan gibi nispeten daha düşük bir oranda artırması bekleniyor.

Dolar Pazartesi günü toplantı beklentisiyle yatay seyretti.

Diğer değerli metaller de Pazartesi günü karışık bir hızda da olsa yükseliş kaydetti. Gümüş %0,3 artışla 22,525 dolara yükselirken platin %0,2 düşüşle 979,15 dolara geriledi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, bu yıl potansiyel olarak daha az şiddetli bir ekonomik gerileme ile sonuçlanabilecek yeni likidite tedbirleri üzerine yükseldi.

Bakır fiyatları %0,9 artışla 3,9370 dolara yükseldi. Ancak kırmızı metal, küresel ekonomik sıkıntılar nedeniyle metale olan talebin yavaşlayabileceği endişeleriyle, bir önceki haftadan bu yana sert kayıplar yaşamaya devam etti.

Yazar: Ambar Warrick

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir