Kremlin’den Erdoğan-Esad görüşmesine ilişkin açıklama: Temaslar kuruluyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’n görüşme ihtimaline ilişkin, “Böyle bir görüşme öncesi çalışma seviyesinde temasların yapılması gerekiyor. Bu temaslar yapılıyor. Bu yönde çalışmalar devam edecek” dedi. Başkent Moskova’da gündemdeki konularla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Esad’ın görüşmesinde iki ülkenin savunma ve ekonomi alanındaki işbirliği ile ilgili konuların ele alındığını aktardı.

‘TÜRKİYE-SURİYE İLİŞKİLERİ ELE ALINDI’

AA’nın aktardığına göre Peskov, “Görüşmede ekonomi ve ticaret alanında önemli bir belgenin en kısa zamanda imzalanmasına yol açacak karar alındı. Ayrıca görüşmede Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi konusu da ele alındı” dedi. Erdoğan ile Esad’ın görüşme ihtimalini değerlendiren Peskov, “Böyle bir görüşme öncesi çalışma seviyesinde temasların yapılması gerekiyor. Bu temaslar yapılıyor. Bu yönde çalışmalar devam edecek” diye konuştu.

‘ANLAŞAMADIĞIMIZ KONU YOK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Finlandiya’nın NATO’ya katılmasına destek verme kararını değerlendiren Peskov, Rusya’nın Finlandiya ile İsveç için tehdit oluşturmadığını vurguladı. Peskov, “Bu ülkelerle anlaşamadığımız herhangi bir konu yok. Bu ülkeler hiçbir zaman Rusya’ya karşı olmak istemedi. Ne onlar bize ne de biz onlara tehdit oluşturmadık. Bu nedenle, bu konuda ancak üzüntü hissedebiliriz” dedi.

Türkiye’nin NATO ülkesi olduğuna dikkati çeken Peskov, “Türkiye’nin bu konuda kendi çizgisi var, onların NATO içinde kendi sorunları var ve bunları çözmeye çalışıyorlar” ifadesini kullandı.

‘ABD İLE DİPLOMATİK KANALLAR ÜZERİNDEN GÖRÜŞÜLÜYOR’

Karadeniz’de ABD’ye ait ‘MQ-9’ tipi İHA’nın düşürülmesine de değinen Peskov, bu konunun ABD ile savunma ve diplomatik kanallar üzerinden görüşüldüğüne dikkati çekti. Peskov, İHA’nın kalıntılarının denizden çıkarılmasıyla ilgili kararın Rus ordusuna ait olduğunu belirtti. Sözcü Peskov, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Moskova’ya ziyaretiyle ilgili bilgi vereceklerini söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir