İsrail Savunma Bakanı Gallant: “İnsansı Hayvanlarla Savaşıyoruz”

Hamas’ın İsrail’e başlattığı taarruz sonrasında İsrail’den cevap gecikmedi. Tüm gücüyle Filistin üzerine giden İsrail ordusu, bütün gece Filistin’i bomba atışlarıyla hedef aldı. Gazze’yi ablukaya alan İsrail, kara saldırısı için hazırlanıyor.

7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e düzenlediği ‘Aksa Operasyonu’ sonucu Filistin ve İsrail arasında çatışmalar başladı. İki ülkenin silahlı kuvvetleri de savaş durumuna geçti.

Saldırılar sırasında Hamas üyeleri İsrailli asker ve sivilleri esir aldı. Esirlerin fotoğraf ve videoları sosyal medyada sıkça paylaşıldı.

Esir alından İsrail vatandaşlarına karşılık olarak İsrail ordusu da Hamas üyelerini ve bazı sivil Filistinlileri rehin aldı.

İsrail Başbakanı saldırılar sonrasında kameraların karşısına geçti. Savaş ilan ettiklerini söyleyen Netnyahu, tüm İsrail’in tüm gücüyle Filistin’in üzerine gideceğini duyurdu.

Başbakan Binyamin Netanyahu: ‘Tüm gücümüzle Filistin ve Hamas’ın üzerine gideceğiz.’

Netanyahu’nun açıklamaları sonrası İsrail Filistin’e havadan saldırı başlattı. Filistine’e karşı ‘Demirden Kılıçlar’ operasyonu başlamış oldu.

Hamas ise bu saldırılara cevap mahiyetinde İsrail’e füze bombardımanı yaptı. Ancak İsrail’in hava savunmaları bu saldırıyı etkisiz hale getirdi.

Karşılıklı çatışmalar devam ederken İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Yapacağımız saldırılar sonrasında Ortadoğu’nun kaderi değişecek.” ifadelerini kullandı.

Binyamin Netanyahu: ‘Hamas’a öyle bir yanıt vereceğizki bundan sonra Ortadoğu’nun kaderi değişmiş olacak.’

Amerika Birleşik Devletleri de İsrail’e desteğini bildirerek, savaş gemilerini İsrail’e hareket ettirdi.

Hamas Ordusu’nun Kassam Tugayı’ndan ise Netanyahu’ya cevap olarak, “Daha en büyük hamlemizi yapmadık. Bu işin sonunda pişman olacaksınız.” açıklamalarını yaptı.

İsrail Savunma Bakanı’ndan dikkat çeken açıklama, “İnsansı hayvanlarla savaşıyoruz”

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant Gazze’ye ‘tam abluka’ emri vererek, Hamas’a karşı, ‘İnsansı havyanlarla savaşıyoruz ve ona göre hareket edeceğiz.’ ifadelerini kullandı.

İsrail ordusu Gazze şeridini ablukaya aldı. Gece gündüz bombardımana devam ediyor. İsrail ordusunun yakın zamanda Filistin’e bir kara saldırısı başlatacağı konuşuluyor.

Savaşın üçüncü gününde İsrail basınının aktardığına göre çatışmalarda 900’ün üstünde İsrailli hayatını kaybetti, 2 bin 150 kişi ise yaralı. Filistin kanadında ise saldırılar sonucu 140’ı çocuk 687 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x