First Republic Bank hisselerinde düşüş devam ediyor

First Republic (NYSE:FRC) hisseleri, yatırımcıların likidite konusundaki korkuları nedeniyle Pazartesi günü yaklaşık %15 daha düşük işlem görüyor.

Son satış dalgası, bankanın kredi notunu üç kademe düşürerek “BB+”dan “B+”ya indiren derecelendirme kuruluşu S&P Global tarafından tetiklendi. Derecelendirme şirketi ayrıca “yüksek likidite stresi” nedeniyle daha fazla indirim uyarısında bulundu.

Cuma günü Moody’s, FRC’yi hurda statüsüne düşürdü.

S&P’ye göre First Republic’in daha fazla giriş çekmesi ve Fed’den daha fazla borç alması gerekebilir. Bu hamle, ABD’deki en büyük bankaların bankaya 30 milyar dolar yatırmasının ardından geldi.

Ancak S&P’ye göre geçen haftaki nakit infüzyonu, “bankanın şu anda karşı karşıya olduğuna inandıkları önemli iş, likidite, fonlama ve karlılık zorluklarını çözemeyebilir.”

Bu, Cuma günü Bank of America analistlerinin 30 milyar dolarlık infüzyonun, mevduat sahiplerini sakinleştirmeye yeteceği yönündeki yorumlarına ters düşüyor.

Analistler bir notta, “Bu fonlamanın (diğer likidite kaynaklarıyla birlikte) fonlama tabanını istikrara kavuşturmak için yeterli olması söz konusu olabilir.” diye yazdı.

Yazar: Senad Karaahmetovic

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir