Faşist bakandan polis şiddetine destek: ‘Kan dökülmesini istiyor’

İsrail’de protestoları organize eden bir grup, faşist Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir’in ‘sokaklarda kan dökülmesi çağrısı yaptığını ve polisi şiddete teşvik ettiğini’ belirtti. ‘Kaplan Gücü Hareketi’ isimli grubun açıklamasında, Tel Aviv’deki hükümet karşıtı gösterilerde eylemcilere şiddet uygulayan polisleri ‘kahramanlar’ olarak tanımlayan Ben Gvir, “Sokaklarda göstericilerin kanının dökülmesini istiyor” ifadeleriyle eleştirildi.

AA’nın aktardığına göre protesto hareketi Ben Gvir’e atıfta bulunarak, “İsrail polisinin terör suçlarından hüküm giymiş bir kişi için yürütme koluna dönüştürülmesine” karşı uyarıda bulundu. Ben Gvir, açıklamaya ilişkin henüz bir yorum yapmadı.

Başsavcılığa bağlı Polis Soruşturma Departmanı, Tel Aviv’deki gösteriler ve isyanlarla ilgilenen polis biriminin komutanı Yair Hanun ve 4 polis memuru hakkında göstericilere şiddet uygulama suçlamasıyla soruşturma başlatmıştı. Tel Aviv’deki gösteri ve ayaklanmalarla ilgilenen polis birimi “Yasam” unsurlarıyla toplantı yapan Ben Gvir, onlara hitaben “Sizler bizim kahramanlarımızsınız, çalışmam sırasında sizlere destek olacağım” ifadelerini kullanmıştı.

Polis Soruşturma Departmanı’nın polislere karşı davranışının ‘şaşırtıcı ve oldukça tehlikeli’ olduğunu kaydeden Ben Gvir, “Yasam” unsurlarına “Polis Soruşturma Departmanı’nı, caydırıcı hale getirmeyin” tavsiyesinde bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x