Euro Bölgesi’nden açıklanan iki önemli verideki düşüş dikkat çekti

Investing.com – Yeni haftanın ilk işlem gününde Euro Bölgesi’nden iki önemli veri açıklandı.

İlk veri, Euro Bölgesi’ndeki perakende satışlar oldu. Satışlar Ocak ayında, Aralık 2022’deki aylık %1,6’lık düşüşe göre aylık %0,3 oranında yükseliş gösterdi. 2022’nin Ocak ayına göre ise satışlar yıllık %2,3 oranında düşüş kaydetti.

Eurostat verilerine göre, Ocak ayında akaryakıt satışları %1,5 ve gıda ile tütün hariç satışlar %0,8 oranında azalma yaşarken perakende ticaret %1,8 oranında artış gösterdi.

Euro Bölgesi üyelerinden Ocak ayında perakende ticarette en yüksek pay %4,9 ile Hollanda’da görülürken Lüksemburg %4,6 ile ikinci ve Slovenya %4,1 ile üçüncü sırada yer aldı.

Perakende satışlarda en sert düşüş %9,8 ile Avusturya’da görüldü. Slovakya %1,4 ve Macaristan %0,6 düşüşle Avusturya’dan sonra en çok düşüş yaşayan ülkeler oldu akaryakıt satışları %1,5 ve gıda ile tütün hariç satışlar %0,8 oranında azalma yaşarken perakende ticaret %1,8 oranında artış gösterdi.

Bugün açıklanan bir diğer veri ise yatırımcı güveni oldu. Sentix tarafından hazırlanan ankette yatırımcıların bölge ekonomisine dair yakın dönem içindeki tahminleri yer alıyor. Ekim 2022’de pandemi sonrası en düşük seviyeye gerileyen endeks, resesyon fiyatlamasının azalmasıyla son aylarda bir miktar toparlanma gösterdi.

Şubat’ta -8 olan Sentix yatırımcı güveni, Mart ayında -11,1 seviyesine geriledi. Bunda enflasyonun yüksek olması ve Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz artışlarına devam etmesi ve büyümede baskı oluşacağı beklentileri etkili oldu.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir