CHP’li Akay, 80 aday adayıyla buluştu: ‘Tabana dokunmak çok önemli’

CHP Genel Merkezi tarafından 31 Mart Yerel Seçimleri için saha incelemesi kapsamında Balıkesir’e gelen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi ve CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay 80 belediye başkanı aday adayı ile bir araya geldi. Akay daha sonra basın mensuplarına çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Akay, bölgede çalışmalara yoğun bir şekilde başladıklarını belirterek “Perşembe gününden itibaren Balıkesir hudutları içerisindeyiz. Bugün de Edremit’teyiz, Körfezdeyiz. Burada bulunma sebebimiz biliyorsunuz. 31 Mart’ta yerel seçimler var. Cumhuriyet Halk Partisi olarak milletvekilleri ve bazı Parti Meclisi üyelerimiz görevlendirdi. Her birimiz Türkiye’nin 4 bir tarafına görevlendirildik. Biz de Hatay Milletvekilimiz Mehmet Güzelmansur ile birlikte bu görevlendirme neticesinde bölgede incelemelerimize, tetkiklerimize başladık. Amacımız burada bölgemizde, Balıkesir’de hem Balıkesir’i bütün ilçeleriyle beraber ve büyükşehirle beraber en iyi şekliyle temsil edecek aday adaylarımızla görüşmek ve burada adaylaşma süresi içerisinde de Balıkesir’de alabileceğimiz en yüksek oyu almaya çalışmak. Hakikaten çok çok önemli görüşmeler yaptık. Ben bu görüşmelerde bize yardımcı olan başta il başkanımız olmak üzere değerli vekilimiz Mehmet Güzel Mansur vekilimizle, Hatay vekilimizle beraber ziyaretlerimizi yaptık. Bütün ilçe başkanlarına, yöneticilere, aday adaylarına teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi.

‘DİYALOG ÇOK ÖNEMLİ’

Edremit Körfez bölgesinde 80 belediye başkan aday adayı ile görüşme yaptıklarına belirten Akay “80 civarında aday adayıyla görüşmeler yaptık. Burada görüşmelerde mümkün olduğu kadar objektif sonuçları alabilmek, bölgeyi en iyi temsil edecek en iyi şekliyle çalışabilecek adayları belirlemeye çalışacağız. Adayların her biri birbirinden kıymetliydi. Burada kriter sadece tabii ki biz vekillerin yüz yüze görüşmeleri de değil, daha değişik kriterler de var. Kamuoyu yoklaması temayül ve halkın da görüşü çok çok önemli. Özellikle sivil toplum kuruluşlarıyla da ilgili görüşmelere devam edeceğiz. Bugün de bu görüşmelerimize yoğunluk vereceğiz. Sivil toplum kuruluşlarının görüşleri, diyalogları çok önemli. Tabana dokunmak çok çok önemli” dedi.

Balıkesir’in önemli bir seçim noktası olduğunun altına çizen Cevdet Akay “Balıkesir çok çok önemli bir bölge, çok güzel bir bölge ve bizim de en kritik illerimizden biri. Yani Balıkesir’de çok iyi sonuç almayı gayret edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi’ni geçen dönem ittifakla girmiştik. Çok az bir oyla kaybettik. Bu sefer Büyükşehir Belediyesi’nin mutlaka almak istiyoruz. 9 olan belediye Başkanlığı sayımızı da en az 15 çıkartma hedefimiz var. Hem mevcut belediyelerimizi korumak, üstlerine de mevcut belediyeleri ilave etmek ben inanıyorum ki bunu da bu bölge ziyaretlerinde de hissettim, gördüm. Adaylar aday adayları çok kararlı ve istekli. Tabanda da bu istek ve arzuyu görüyorum. Bu çalışmaların neticesinde MYK’mız ve parti meclisimiz en düzgün adayları belirleyip sahaya en hızlı bir şekilde en süratle ineceğiz ve ülkemiz için, bölgemiz için Balıkesir’de görevli olduğum için de Balıkesir’den de başlamak üzere en iyi sonuçları alacağımıza inanıyorum. Ben bize güzel karşılık veren misafirperverlik yapan Balıkesirli hemşerilerimize de ayrıca özel teşekkürlerimi iletiyorum gerçekten” dedi.

ASGARİ ÜCRET EN AZ 22 BİN OLMALI

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Akay asgari ücretin en az 22 bin TL olması gerektiğini savunarak “Plan Bütçe Komisyonu üyesi olarak bütün arkadaşlarımızla beraber çok yoğun bir çalışma dönemini geçirdik. Yaklaşık 36 gün 218 saat mesai yaptık.

Önümüzdeki pazartesiden itibaren bütçeler bakanlıklar genel kurula iniyor. Orada görüşmelerimizi yapacağız. Çok çok önemli konularla ilgili görüşlerimizi belirttik. Bir kısmında başarılı olduk, bir kısmında başarılı olamadık. Hakikaten emeklimiz, işçimiz, esnafımız, asgari ücretlimiz ekonomik koşullar nedeniyle büyük sıkıntılar içerisinde. Özellikle biz onların haklarıyla ilgili komisyonda tespitlerimizi belirttik. Mecliste de genel kurulda da bu mücadelemize devam edeceğiz. Asgari ücret çok çok önemli. Asgari ücret çok yetersiz 11.402 TL. bunun en az 22.000 TL olmasını arzu ediyoruz. Neden yoksulluk sınırının 44.000 TL ye ulaştığı bir ortamda bir evde 2 kişi asgari ücretle çalıştığı zaman rahatlıkla bu ücreti elde edebilmeli. Bu hesaptan basit hesaptan gittiğimiz zaman asgari ücretin en az 22.000 TL olması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

‘TÜM KAMU MEMURLARINA EK TAZMİNAT’

Emekli maaşlarına da değinen Akay, “Bir de emeklilerimizin durumu biliyorsunuz. 7.500 TL alan emeklilerimiz var. En düşük emekli maaşının en az asgari ücret seviyesine çıkarılması olmazsa olmazımız, İkramiyeyle ilgili hususu da bu komisyonda görüşmüştük. 5.000 TL yi çok düşük bulduk. Biz bunun her ay ödenmesini ve kök ücrete ilave edilmesini teklif ettik. Geçerli olmadı. Neticede çalışan emeklilerle ilgili olumlu sonuç aldık. Bu 23 milyarlık bir rakama tekabül ediyor, baştan verilebilirdi. Bütün emeklilere verilebilirdi, onlar da en azından ikramiyelerini yılbaşı öncesi alabilirdi. Bu durumda yetiştirilmeye çalışılıyor ama bakalım başarılı olunabilecek mi? Daha hızlı hareket edilmesi gerekirdi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x