Asgari ücrette kritik detay! Kimse bunu beklemiyordu

Asgari ücret yeni yılda ne kadar olacak? Memur maaşı, emekli ek zammı ile ilgili son gelişmeler gündemde yerini korurken asgari ücret zammı ile ilgili tahminler de yapılmaya başlandı.

Temmuz ayında gelen ara zam ile birlikte net asgari ücret 11 bin 402 liraya yükseldi. 2024 Ocak asgari ücret zammı için son tahminler ne yönde? Yeni yılda yapılacak asgari ücret zammı ile ilgili uzmanlar ne yorum yapıyor?

Asgari ücret zammı milyonlarca çalışanın merak konusu. Gözler ocak ayında yapılacak zamma çevrildi. CNN TÜRK ekibinden Kübra Aydın ve Alper Öztürk , SGK Uzmanı Melis Elmen’e sordu.

Asgari ücret temmuz ayındaki ara zamla birlikte 11 bin 402 lira olmuştu şimdi gözler ocak ayına çevrildi, peki ocak ayındaki zam beklentisi neler?

SGK Uzmanı Melis Elmen asgari ücret ile ilgili bu soruya can sıkıcı bir cevap verdi. Kritik işveren detayına dikkat çeken Elmen, “2023 yılı ocak ayında 8506 TL’den temmuz ayında 11.402 TL’ye çıktı, 3000 liralık artış oldu. Eskiden senede bir zam gelirken şimdi tekrar altı ayda bir zamma döndü.

Ekonomik olarak işverene yükü sebebiyle iş, ticaret vesaire dünya genelinde problem olduğu için en fazla 13.000 TL’ye çıkması planlanıyor” şeklinde yanıt verdi.

Öte yandan asgari ücrette yükseliş de beklentiler arasında. Elmen, “2023 yılı enflasyona yetişmesi adına beklentimiz de var, bu da yaklaşık 15.000 TL’ye denk geliyor.

Enflasyon oranıyla eşit zam gelirse asgari ücret 20 bin TL olacak.

Gerçek enflasyon oranında zam yapılırsa ki herkesin beklentisi bu yönde, en az 20.000 TL’ye çıkması talep ediliyor.” açıklamalarında bulundu.

2024 Asgari ücret zammı ile ilgili ekonomist Muhammet Bayram da en güçlü tahminleri açıkladı.

Bayram, “Yıl sonu asgari ücret beklentimiz şu anda Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, memurlara yüzde 50 artış olacağını söyledi. Yıl sonu itibarıyla yüzde 40-45 arası bir altı aylık enflasyon bekleniyor.

Ben en az yüzde 40’lar seviyesinde artış olacağını, asgari ücretin net 15 bin liradan başlayacağını düşünüyorum.

TÜRK-İŞ’in açlık ve yoksulluk sınırı araştırmaları var. Daha önce Çalışma Bakanı tarafından ‘Asgari ücret ne olmalı?’ anketi yapılmıştı.

Bu dönemde de böyle bir anket yapılmasının faydalı olacağını düşünüyorum. Asgari ücretin 15 bin TL psikolojik sınırı aşacağını düşünüyorum.” açıklamalarında bulundu.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

BRÜT ASGARİ ÜCRET 13,414.50

SGK PRİMİ % 14 1,878.03

İŞSİZLİK SİG. PRİMİ % 1 134.15

KESİNTİLER TOPLAMI 2,012.18

NET ASGARİ ÜCRET 11,402.32

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x